tavasz

tavasz

Havazással köszönt be a tavasz?!

Március 1-jén, vasárnap vette kezdetét – meteorológiai értelemben – a tavasz, amelynek első hete azonban nem biztos, hogy meghozza a várva-várt felmelegedést, napsütést és virágzást. Sőt! A címben feltett kérdésre – a jelenlegi előrejelzés alapján –  az ország déli és keleti megyéire vonatkozóan most IGEN a válasz! Vagyis azokon a tájakon csütörtök estétől péntek hajnalig az eső többfelé havas esőbe, havazásba válthat át!

Itt az igazi tavasz!

Március első hétvégéjén nem csak a naptár szerint, de végre a valóságban is beköszöntött hazánkban a tavasz. 6-án, péntektől ugyanis anticiklon helyezkedik fölénk, és a frontmentes idő a jövő hét közepéig – egészen pontosan 11-ig, szerdáig – még biztosan kitart. Ráadásul erősödik a nappali felmelegedés is, az átlagosnál több fokkal enyhébb időben a jövő hét közepén akár 15 fokig is felkúszhat a hőmérő higanyszála.

Tavaszt hozott "jégtörő" Mátyás

A napok óta felettünk hózódó kettősfrontnak köszönhető az a ritka hőmérséklet-különbség, ami hazánk nyugati és keleti tájai között alakult ki délutánra. Míg a Dunántúlon az esős időben többfelé csak 5 fokot mutattak a hőmérők, addig Hajdúszoboszlón kihelyezett mérőállomásunkon már csaknem 18 fok volt! Közben arrafelé a nap is kisütött, igazi tavaszias hangulatot csempészve az ott élők szürke hétköznapjaiba.

Hosszú lesz a tél a medvék szerint

Gyertyaszentelő Boldogasszony napja, azaz február 2-a jeles nap a népi időjóslások között. A néphagyomány szerint a medve ezen a napon kijön a barlangjából, és a viselkedéséből következtetni lehet arra, hogy hosszú lesz-e még a tél. Ha ugyanis szép, napos idő van, és meglátja az árnyékát, akkor "megijed", és visszamegy a barlangjába, folytatni a téli álmát - azaz még messze van a tél vége. Amennyiben viszont a borult idő miatt nem látja meg az árnyékát, akkor kint marad, ez pedig azt jelenti, hogy közeleg a tavasz.

Tavasz ilyenkor, novemberben?!

Idén október végén, egészen pontosan 25-én frontmentes időszak kezdődött a Kárpát-medencében, amely több, mint másfél hétig tart majd, és várhatóan november 6-án, szerdán egy Északkelet-Európa felett elhelyezkedő, többközéppontú ciklonrendszer frontzónája vet majd neki véget. A lassan közeledő frontrendszer előtt viszont a hét első felében délies áramlással afrikai eredetű, az ilyenkor megszokottnál jóval enyhébb levegő érkezik egész Kelet-Európába, így a Kárpát-medencébe is.

Megjelentek a tavasz első zivatarai

A héten intenzív melegedés kezdődött térségünkben, és pénteken az Északi-középhegység és az északkeleti tájak kivételével már szinte mindenütt 15 fok fölé melegedett a levegő. Elmondható, hogy országosan melegebb volt az ilyenkor szokásos évszakos átlagnál, délen és a Dunántúlon 10 fokkal is. Mórahalmon, Soltvadkerten és Battonyán 19 foknál is melegebbet mértünk, de Budapest 18. kerületében is több mint 15 fok volt.