Olaj ömlött a tengerbe Új-Zélandnál

Még a múlt héten feneklett meg egy olajszállító tankerhajó, az MV Rena Új-Zéland északi részének közelében, mérgező és ragacsos olajjal árasztva el a festői szépségű partvidéket.

Erős szél és hullámzás rontja a helyzetet Új-Zéland partjainál. A kedvezőtlen időjárás már napok óta tart, és még egy ideig nem is fog javulni - állítják a meteorológusok. A hullámzás és a szél az olajhártyát tovább hordja a szárazföld belseje felé: kedden már Bay of Plenty székhelyénél, Tauranga városánál lepte be a tengerpartot a szennyeződés. Az eseményt máris a szigetvilág „legnagyobb tengeri természeti katasztrófájának" nevezi a helyi kormány.

Szakértő csapatok sziszifuszi munkával próbálják megtisztítani a tengerfelszínt a kiömlött mérgező anyagtól a dagály után, más csapatok pedig a madarak megmentésével foglalkoznak. Mindeközben a sérült hajóból azóta is szivárog az olaj a tengerbe, ráadásul sokkal gyorsabban, mint korábban. Csak kedden reggel 130-350 tonna nehézolaj került a vízbe az addigi 20-30 tonnához képest, és félő, hogy az elkövetkező napokban még komolyabbá válik a szivárgás.

A meteorológiai előrejelzések szerint erős északi, északkeleti szelek várhatóak a napokban, így a szennyeződés a parttól távolabb fekvő szárazföldi területekre is eljuthat. A mentőcsapatok munkáját is nagy mértékben korlátozza a rossz idő, félő, hogy még a jelenleginél is súlyosabb környezeti katasztrófává duzzasztva az eddig is nagyon rossz helyzetet.

Hírek, érdekességek

Zivatar és hózápor is előfordult
Szerdán több helyen alakult ki futó zápor, néhol zivatar az országban. Legmagasabb hegycsúcsaink átmenetileg fehérekké váltak a hózáporoktól, helyenként pedig jégdara fordult elő.
Havazott a Déli- és Keleti-Kárpátokban
Románia 1500 méter feletti részén szombaton és vasárnap is többfelé havazott. Helyenként 20 centi friss hó hullott, és több mint egy méteres a teljes hóréteg.