Tömegesen jönnek a harlekinkaticák

Csak pár éve jelentek meg hazánkban, évről évre azonban tömegesen lepik el a városokat a harlekinkaticák. Az ajtó- és ablakrésekben, a ház zugaiban keresnek telelőhelyet. Most is.

A meleg őszi időben talán felfigyelhettünk arra, hogy hirtelen megszaporodtak a katicabogarak. E cikk szerzője a mai napon például zuglói otthonába belépve, meglepődve találta szembe magát katicabogarak tucatjaival, amint azok az ablaküvegeken, illetve a szúnyoghálókon, az ablakok réseiben gyűltek össze.

Ezek a katicák azonban többségében nem az itthon jól ismert hétpettyes - vagy a hazánkban szintén őshonos kétpettyes, illetve tizennégypettyes - fajtához tartoznak. Van köztük fekete alapon piros pöttyös, sárga, vagy épp pöttyök nélküli is. Mindannyian az ún. harlekinkaticák fajához tartoznak, amely eredetileg Ázsiából származik, Európába viszont Észak-Amerikából hozták be a kártevők elleni biológiai védekezés céljából. Magyarországon alig pár éve ütötték fel fejüket, ám agresszívan terjednek, egyre inkább háttérbe szorítva az őshonos katicafajokat. Nemcsak a táplálékért folyik harc köztük, de a harlekinek vetélytársaik petéit, lárváit is felfalják, amiben viszonylag nagy testméretük és gyorsabb szaporodó-képességük is segíti őket.

Az őshonos fajok visszaszorítása mellett egyéb károkat is okozhatnak. A hétpettyes példányokhoz hasonlóan ezek is levél- és pajzstetveket fogyasztanak, ám annak hiányában a gyümölcsöket is szívesen fogadják étlapjukon. Különösképp kedvelik a szőlőt, ami sok kárt okozhat a borkészítés során, mert ha nem sikerül a bogarakat teljesen eltávolítani a szőlőszemekről, keserű vegyületek ronthatják a must, illetve a bor minőségét.

Hírek, érdekességek

trópusi táj
Meglepő, hogy honnan származik a szennyező műanyagok nagy arány a természetben! Nem is hinnénk, hogy a ruházatunk használatával is szennyezzük a környezetet!
Csernobil_alhir_sugarzas
Rémisztő hírek terjengnek a világhálón, miszerint a mai napon a csernobili erdőtűz porfelhője elérheti hazánkat. Ebben a cikkben leírjuk, hogy mi igaz ebből a hírből.
HUSVET_IDOJARAS
Javában zajlik a tavasz 20 fok feletti hőmrsékleti értékeket mérhetünk országszerte. Sajnos nem sokáig örülhetünk, ugyanis a jövő hét elején jeletős változás jön! Az idei húsvéti locsolást az időjárás biztosítja!
Jégbe zárt tudás
Ha több ezer évet visszautazhatnák az időben, akkor megbizonyosodhatnánk arról, hogy Földünk éghajlata folyamatosan változik. Mivel erre a tudomány nem képes, ezért maradnak a közvetett bizonyítékok. Lássuk, milyen úton-módon utaznak az időben a tudósok!