Rekordmeleg Ausztráliában

Az elmúlt 90 évben nem mértek olyan meleget augusztus elején Dél-Ausztrália állam székhelyén, Adelaideben mint idén. A hőmérséklet az utolsó téli hónap elején 23 fokig emelkedett.

Augusztus 6-án kora délután Adelaideben 23 fokos maximum hőmérsékletet mértek. Az utolsó téli hónap első felében szokatlan ez a meleg, az ilyenkor megszokottnál körülbelül 6 fokkal van most melegebb. Ilyenre már 90 éve nem volt példa, utoljára 1919 augusztus elején mértek hasonló hőmérsékleteket, akkor 24,8 fokig melegedett a levegő.

A lassú felmelegedés általában a hónap végén kezdődik el a térségben, a mostani korán érkezett egyhülést az északnyugati szelek hozták. A kontinens északnyugati része felett felépült magasnyomású képződmény a térségben száraz és meleg időt biztosít, az északnyugat felől fújó szél pedig elég erős volt ahhoz, hogy ezt a meleget az ország déli részébe is elszállítsa.

Dél-Ausztrália hegyeiben az északnyugati szél erőssége elérte a 75 kilométer/órát, de néhány helyen 87 kilométer/órásra erősödött és fákat csavart ki.

Hírek, érdekességek

Az elkövetkező napokban az Alföldön már általában 10 fok fölé melegszik a levegő, míg a nyugati országrészben az enyhülés lassabban zajlik, és jellemzően mintegy 10 fokos kontraszt alakul ki az országban.
Trópusi ciklon az Indiai-óceánon
Az Indiai-óceánon kialakult Gino nevű trópusi ciklon hatalmas esőzéseket okozott Mauritius szigetén.
A mediterrán ciklonok nemcsak a Kárpát-medencébe hoztak kiadós csapadékot, de Európa déli felét is heves esőkkel áztatták. Athén és Catania városaiban hömpölygött az ár. Közben az Etna is kitört.
Nyugaton zord, keleten tavaszias az idő
A Dunántúlon hétfő este óta folyamatosan havazik, és várhatóan csak csütörtök este áll el a csapadék. A feltámadt szél hófúvásokat, zord időt okoz, a közlekedés kaotikussá vált. Közben keleten "kitavaszodott".