Közép-Európában árvíz, a Finn-öbölben kánikula tombol

Csehországban is sokfelé okozott árvizet a folyamatos esőzés. A jóval északabbra fekvő Finn-öbölben viszont igazi nyári idő uralkodik.

Nem ritka jelenség nyáron, hogy miközben Közép-Európában egy magassági hidegcsepp hatására ősziesre, esősre fordul az idő, Észak-Európába néhány napra beköszönt az igazi nyár. Az összefüggés oka, hogy a térségünk fölé hűvös levegőt szállító ciklon keleti oldalán határozott délkeleti áramlással a meleg légtömegek északra hatolnak.

Közép-Európában a nagy esőzések következtében már szerdán többfelé megáradtak a folyók, és Németországban, Csehországban valamint Lengyelországban többfelé kiléptek a medrükből.

A cseh Liberec, Plzeň és Ústí régiókban a legmagasabb fokú árvízi riadót rendeltek el. Az esős napokon a hőmérséklet csúcsértéke 20 fok alatt maradt. Németország keleti tartományaiban pénteken helyenként harmadfokúra emelték a készültségi fokot.

Áradás Németországban

A Finn-öbölben ugyanakkor a sok napsütés mellett 30 fokra melegedett napközben a levegő, és a még mindig rövid éjszakákon is melegebb volt 20 foknál.


Szentpétervár péntek délelőtt

A kánikulai érékek 7-8 fokkal magasabbak szokásosnál, de rendkívülinek nem mondható a hőség. Hasonló időjárási körülmények között zajlik Dosztojevszkij híres regényének, a Háború és békének Szentpétervári cselekménye.

Hírek, érdekességek

trópusi táj
Meglepő, hogy honnan származik a szennyező műanyagok nagy arány a természetben! Nem is hinnénk, hogy a ruházatunk használatával is szennyezzük a környezetet!
Csernobil_alhir_sugarzas
Rémisztő hírek terjengnek a világhálón, miszerint a mai napon a csernobili erdőtűz porfelhője elérheti hazánkat. Ebben a cikkben leírjuk, hogy mi igaz ebből a hírből.
HUSVET_IDOJARAS
Javában zajlik a tavasz 20 fok feletti hőmrsékleti értékeket mérhetünk országszerte. Sajnos nem sokáig örülhetünk, ugyanis a jövő hét elején jeletős változás jön! Az idei húsvéti locsolást az időjárás biztosítja!
Jégbe zárt tudás
Ha több ezer évet visszautazhatnák az időben, akkor megbizonyosodhatnánk arról, hogy Földünk éghajlata folyamatosan változik. Mivel erre a tudomány nem képes, ezért maradnak a közvetett bizonyítékok. Lássuk, milyen úton-módon utaznak az időben a tudósok!