Kánikula, majd hidegfront okoz panaszokat a hét elején – orvosmeteorológia

Folyamatosan melegszik a légkör a következő napokban, egészen kedd estig nem valószínű enyhülés. Ekkor nyugat felől erős hidegfront érkezik, de szerdán már ismét magasra kúszik a hőmérő higanyszála.

Hétfőn fronthatás nem érvényesül, folytatódik a melegedés, amely sokak szervezetét meg fogja viselni. Az alvás minősége is romlik, a minimumhőmérsékletek sem maradnak el sokkal a 20 foktól. A szívbetegek töltsék pihenéssel a napot. A jelenlegi számítások szerint kedden hidegfront hűti le a levegőt, és okoz majd igen erős panaszokat az érzékenyeknek. Erre a hatásra nem árt már előző nap felkészülni, a frontérzékenyek fogyasszanak magas kálium és magnézium tartalmú ételeket a nap folyamán.

A levegő porszintje és a légszennyezettség mértéke a csapadék hiánya miatt folyamatosan nő. Főként a városokban egyre kevésbé lesz alkalmas a levegő minősége sportolásra, szabadtéri programok tervezésére. A pollenallergiások tünetei szintén erősödnek, főként a csalánfélék és a pázsitfűfélék pollenjei találhatók meg magas koncentrációban a légkörben.

Kedd este nyugat felől hidegfront érkezik, de keleten még egész napos hőségre készülhetünk. A nyugati országrészben a délutáni óráktól növekedhetnek a hidegfrontra érzékenyek panaszai. Kábaságot, tompultságot tapasztalhatunk, műtéti hegek fájdalma is növekedhet.

Szerdán még tart a hidegfronti hatás, de már enyhülőben lesz. Az erősen frontérzékenyek azonban még szenvedhetnek migrénes fejfájástól, reumás, ízületi fájdalmaktól. Igyunk egy csésze menta teát a panaszok enyhítése érdekében!

További időjárás-érzékenységgel kapcsolatos kérdéseire a www.meteoklinika.hu oldalon kaphat választ.

Hírek, érdekességek

21 fok volt Norvégiában
Hétfőn és kedden Norvégia déli részén 21 fokot mértek. A hónapban ez már nem az első rendkívül meleg nap. Szerdától azonban visszatér a normális időjárás.
Európa legmelegebb vidékei közé tartoztunk vasárnap
Miközben vasárnap Ibéria nagy részén a 15 fokot sem érte el a hőmérséklet, nálunk ismét többfelé 20 fok fölé emelkedett a hőmérő higanyszála.
100 km/órás szelek voltak nyugaton
Az északnyugati áramlás kedd este kezdett erősödni, gyakran viharossá is fokozódott. Helyenként a 100 km/órát is elérték a széllökések.
Már megint havazott Moszkvában - messze a tavasz
Pénteken (március 23.) ismét havazott Moszkvában, a hóréteg vastagsága a parkokban, kertekben továbbra is meghaladja a negyven centit. A következő napokban sem jön meg a tavasz.