Jönnek a fagyok, veszélyben a növények

A hét első éjszakáin nagy területen hűl fagypont alá a hőmérséklet, ami veszélyezteti a gyümölcsösfákat, veteményest.

A hidegbetörés eredményeként hétfő és kedd hajnalban nagy
területen csökken fagypont alá a hőmérséklet hazánkban. A többnyire gyengén
felhős, derült időben hétfőn főként nyugaton és északon (beleértve a főváros
térségét is) várhatók fagyok 2 méteres magasságban, míg kedden az ország döntő
részén fagypont alatt valószínű a minimum. Talajmenti fagyokra pedig ott is
számíthatunk, ahol egyébként (kevéssel) 0 fok fölött marad a hőmérő
higanyszála.

Általában -4, -1 fok között alakul a minimum, ennél hidegebb
csak az Északi-középhegység fagyzugos völgyeiben fordulhat elő. A fagy
veszélyezteti a virágzó növényeket, gyümölcsfákat, amelyek akár komolyabb
fagykárokat is elszenvedhetnek.

Talajmenti fagyokkal még szerdán is lehet számolni, innentől
azonban enyhülnek az éjszakák.

Hírek, érdekességek

Novemberben is „indián nyár”
Ha csak néhány napra is, de csütörtöktől visszatér az „indián nyár”, vagy másképpen a „vénasszonyok nyara” – az ország nagy részén ismét az átlagosnál több fokkal melegebb lesz.
A nemzeti ünnep is melegrekordokat hozott
Országos és budapesti melegrekord született ma délután, sőt, az éjszaka sem volt még soha ilyen enyhe október 23-án.
Szupertájfun lett a Haiyan
Szupertájfunná minősítették a Fülöp-szigeteket is fenyegető trópusi ciklont.
„Még nyílnak a völgyben a kerti virágok…”
Ha Petőfi Sándor a fenti sorral kezdődő Szeptember végén című versét az idei évben írta volna meg, akkor a szeptember helyett írhatott volna akár októbert is – idén ősszel már nem először nyíltak ki a tavaszi virágok.