Április volt a leggyilkosabb hónap az USA-ban

A végső összesítések szerint 753 tornádó csapott le az Egyesült Államokban április hónapban. A legsúlyosabb katasztrófában, április 27-én több mint 300-an vesztették életüket a déli és középnyugati államokban.

A jelenlegi adatok alapján az április 27-én bekövetkezett katasztrófa áldozatainak száma 313 és 317 közé tehető, amivel megdőlt egy sajnálatos rekord. Ugyanis 1950 óta nem követeltek ennyi áldozatot a tornádók az USA-ban egyetlen nap alatt.

Az egy hónap alatt észlelt tornádók rekordját eddig 2003 májusa tartotta 543 forgószéllel, a most áprilisi adatok jóval túlszárnyalják ezt az értéket.

A légkörkutatók szerint áprilisban egy igen aktív légköri helyzet alakult ki, erős viharok haladtak át az ország középső része fölött. Ezek a viharok a Mexikói-öbölből származó nedvességgel feltöltődve csaptak le a Mississippi-völgy középső vidékén.

A kialakult helyzethez hozzáadódott a La Niña jelenség erősítő hatása, a rendkívül magas tengerfelszín-hőmérséklet a Mexikói-öbölben, valamint a globális felmelegedés következtében megnövekedett nedvességtartalom a légkörben.

Hírek, érdekességek

-80 fok alá hűlt az Antarktisz
Az antarktiszi Vosztok állomáson hosszú idő után ismét -80 fok alatti hőmérsékletet mértek.
Bőséges csapadékkal érkezett a mediterrán ciklon
Bakonycsernyén már az 50 mm-t közelíti a csapadék, és még nincs vége. Óriási a hőmérséklet-különbség az országban. Holnaptól megnyugszik az idő, ám a napokban gyakoriak lesznek a ködök.
Rendkívülire zsugorodhat az északi jégsapka idén
Az elmúlt hónapokban az arktikus jégtakaró gyakran minden korábbi kiterjedését alulmúlta, és az idei minimum beálltáig még egy hónap hátra van.
Ma csípős reggelre ébredtek a Zabaron élők, a hőmérséklet nem sokkal maradt el a fagyponttól.