A tengerek szennyezése miatt pusztulnak a bálnák

Több bálna pusztul el a vizek szennyezése és a zajszennyezés következtében, mint a bálnavadászat miatt, állítják kutatók.

A nagytestű ceteket évszázadokon át vadászták olajukért és húsukért. A bálnavadászat a múlt század végére szinte a kihalás szélére sodorta a bálnák számos faját. 1982-ben az IWC, Nemzetközi Bálnavadászati Tanács, elfogadott egy 1986 óta hatályos moratóriumot, amely megtiltotta minden bálnafajta kereskedelmi célú vadászatát. Az ezt követő években a bálnák számának emelkedése volt megfigyelhető, habár Norvégia, Japán és Izland továbbra is vadászta az állatokat.

A klímaváltozás miatt a bálnáknak újabb kihívásokkal kell szembenézniük, nehezebb lesz élelmet találniuk. Egyre növekszik a hajóbalesetek száma is, ami rendkívüli módon szennyezi a tengerek vizét, rontva ezzel a bálnák szaporodási esélyeit. A halászhálókba gabalyodó állatok sokszor megsebesülnek, és többségük el is pusztul, hangozott el a Nemzetközi Bálnavadászati Tanács ülésén Marokkóban.

A fent említett hatások összessége mellett a bálnavadászok tevékenysége már elhalványul, állítja Monica Medina, az IWC amerikai munkatársa.

Veszélyes tengerek

Napjainkban nagyon sok bálna sebesül meg mert belegabalyodik a halászhálókba, vagy halászzsinórokba. Ezeknek az állatoknak a többsége néhány hónap múlva belehal sérüléseibe.

A bálnák alacsony frekvenciás énekük segítségével tájékozódnak a tengerekben. A kutatók szerint a zajszennyezés, amit a katonaság berendezései, az olaj és gázlelőhelyeket kutató cégek műszerei okoznak, zavarják a cetek kommunikációját. A szennyezés főleg a nagy kikötők környékén ölt aggasztó mértéket. A zajszennyezés következtében a nőstények nem hallják az éneklő hímeket, és ennek következtében elveszítik szaporodási lehetőségeiket.

Füldünk legnagyobb élőlényeit, a bálnákat az emberi tevékenység egyre nagyobb kihívások elé állítja. A fajok fennmaradásának érdekében fontos lenne az állatok védelmére jobban odafigyelni.

Hírek, érdekességek

"Jégkatasztrófa" a tél első napján
Friss! December 3., szerda reggel: A hétfőihez hasonló, életveszélyes közlekedési helyzetet okozó ónos eső kedden már nem volt, és a mai napon sem várható. Pest megyében és az Északi-középhegységben azonban még most is többfelé járhatatlanok az utak. Az ország északi felén ónos esővel, rendkívüli időjárással kezdődött a meteorológiai tél. A Budai-hegységben, a Pilisben és a Mátrában kritikussá vált a helyzet, megbénult a közlekedés.
Hosszú lesz a tél a medvék szerint
A néphagyomány szerint február 2-án a medve kijön a barlangjából, és "megjósolja", hogy mikor érkezik a tavasz. Ma úgy döntött, hogy még visszamegy szunyókálni, mert hosszú lesz a tél!
Három kettősfront hat nap alatt
November 13-tól kezdve 6 nap alatt három kettősfront is érkezik, ráadásul egyre nagyobb csapadékot okoznak. A jelenlegi előrejelzések szerint november 18-án országos eső várható. Olvassa el cikkünket és tudjon meg többet a kettősfrontokról, valamint azok élettani hatásairól!
Elképesztő: már megint péntektől igazán rossz az idő! (frissült!)
Ahogy az elmúlt hetekben szinte már megszokhattuk, most is pénteken érkezett meg az igazán rossz idő: egy markáns ciklon haladt át felettünk, amelyet az Alföldön viharos szél, északon és nyugaton pedig vegyes halmazállapotú, de jelentős mennyiségű csapadék is kísért. Szombaton csak átmenetileg javult az idő, vasárnap már egy újabb ciklon hozhat ismét csapadékot.