Szmogfelhő növekszik Madrid fölött

A spanyol fővárosban visszatérő jelenségnek számít a füstköd kialakulása, a legalább egy hete tartó száraz időben azonban fokozottan jelentkezik a probléma. Szinte óráról órára növekszik a szmogfelhő.

Madridban a főként az autók kipufogógázából származó NO2 koncentrációja rendszeresen meghaladja az EU-s küszöbértékeket, az elmúlt időszakban kialakult szokatlan időjárási helyzet azonban a szennyező anyagok fokozott feldúsulását eredményezte. Az elmúlt napokban a reggeli és esti csúcsforgalom idején a koncentráció többször átlépte az 1 órára vonatkozó 200 mikrogramm/köbméter küszöbértéket.

A helyzetért részben az időjárás is okolható. Legalább egy hete ugyanis egy nagy kiterjedésű anticiklon (magas nyomású légköri képződmény) alakítja Ibéria időjárását, ami megakadályozza az alsó légrétegek átkeveredését. Ennek következtében a szennyezett levegő a felszín közelében rekedt, és Madrid fölött egyfajta barnás-szürkés buborékot hozott létre.

Habár a NO2-koncentráció még nem érte el a tájékoztatási értéket, a szmogveszélyes helyzet miatt a városvezetőség arra szólította fel a közlekedőket, hogy válasszák a tömegközlekedési eszközöket, és az utakon kijelző táblákon hívják fel az autósok figyelmét a magas légszennyezettségre. A figyelmeztetések ellenére azonban alig csökkent a gépjárműforgalom az utakon.

Amíg csapadékmentes marad az idő, szinte óráról órára romlik a helyzet, a szmogfelhő egyre vastagabbá válik. Márpedig a hétvégéig egyáltalán nem valószínű eső.

Hírek, érdekességek

Hurrikán fenyegeti az USA keleti partvidékét
A Sandy névre keresztelt hurrikán napról napra erősödik, és egyre közelebb kerül az USA keleti partjaihoz. Viharos szél, nagy mennyiségű csapadék kísérheti, a lakosságot már figyelmeztették a hatóságok.
Markáns hidegfront
Nyugat felől markáns hidegfront érkezik térségünkbe erős széllel, esővel, záporral, néhol zivatarral. Mögötte hétfőn már kisüt a nap, de jelentős lehűlés várható.
Szerda reggel már országos fagy lehet
Kedden reggel még csak a kevésbé felhős nyugati tájakon mérhettünk kevéssel nulla fok alatti hőmérsékleteket, szerdán azonban az ország nagy részén fagyni fog 2 méteres magasságban is.
Keleten csak délre szűnt meg a köd
Az előrejelzéseknek megfelelően csütörtök hajnalra többfelé képződtek sűrű ködfoltok, melyek keleten helyenként a déli órákig is megmaradtak.