Sok napsütés, javuló közérzet várható – orvosmeteorológia

A következő napokban fokozatosan növekszik a nappali felmelegedés, országszerte egész napos szép idő várható. A nagy melegedés sokak szervezetét megviselheti, nő a folyadékveszteség is.

Vasárnap derült, szép idő várható, gyenge melegfronti hatásra kell számítani. Országszerte egész nap napsütésre lehet számítani. A magas napállás miatt az UV értéke főként a kora délutáni órákban a kritikus érték fölé emelkedik, ezért keressük az árnyékos helyeket, védjük a bőrünket naptejjel! Az érzékeny bőrűek, ha tehetik, ne menjenek napra. A megfelelő óvintézkedésekkel kerti, szabadtéri, tóparti programokra alkalmas időnk lesz.

Hétfőn marad a gyenge melegfronti hatás, országszerte sok napsütéssel. Az UV veszély továbbra is fennáll, a kora délutáni órákban ne töltsünk sok időt napon. Egyre növekszik a légköri pollenkoncentráció, főként a lóromra, az útifűre és a pázsifűfélékre érzékenyekben mutatkozhatnak enyhén allergiás reakciók. A légszennyezettség értékei még alacsonyak, de szintén folyamatosan növekszenek.

Kedden nem várható fronthatás. Tovább melegszik az idő, országszerte többfelé tetőzik 30 fok fölött a hőmérséklet, így a hőhullámokra, kánikulára érzékenyek a kora délutáni órákban keressék az árnyékos helyeket, zárt, lehetőleg klimatizált tereket. Az idősebbeknek a napi bevásárlást célszerű egy-két órával korábbra tervezni.

A légszennyezettség és a levegő porszintje egyelőre nem lesz magas, azoban folyamatosan növekszik. A pollenre érzékenyek is egyre fokozottabban érezhetnek allergiás reakciókat.
További időjárás-érzékenységgel kapcsolatos kérdéseire a www.meteoklinika.hu oldalon kaphat választ.

Hírek, érdekességek

Zivatar és hózápor is volt vasárnap
Vasárnap délután az instabil légkörben a Dunántúlon sokfelé, máshol elszórtan fordult elő csapadék. A záporok mellett hózáporok is kialakultak, sőt az Alföldön zivatar is volt.
Három napig havazik egyfolytában Dél-Bajorországban
Az Alpok északi lejtőin kedden kisebb megszakításokkal szinte egész nap havazott. Szerdán és csütörtökön pedig újabb kiadós hóesés várható a környéken.
Keleten beragadtak a mínuszok
Míg az ország nyugati felén folytatódik a tavaszi enyheség, a keleti megyékbe visszatért a tél. Az Alföld déli részén több helyen még délben is fagyott.
Hidegrekordok dőltek hétvégén
A hétvégén a napi hőmérsékletekben országos rekordok dőltek. Hétfő hajnalban pedig sokfelé csökkent -20 fok alá a hőmérséklet.