Rekordmeleg Ausztráliában

Az elmúlt 90 évben nem mértek olyan meleget augusztus elején Dél-Ausztrália állam székhelyén, Adelaideben mint idén. A hőmérséklet az utolsó téli hónap elején 23 fokig emelkedett.

Augusztus 6-án kora délután Adelaideben 23 fokos maximum hőmérsékletet mértek. Az utolsó téli hónap első felében szokatlan ez a meleg, az ilyenkor megszokottnál körülbelül 6 fokkal van most melegebb. Ilyenre már 90 éve nem volt példa, utoljára 1919 augusztus elején mértek hasonló hőmérsékleteket, akkor 24,8 fokig melegedett a levegő.

A lassú felmelegedés általában a hónap végén kezdődik el a térségben, a mostani korán érkezett egyhülést az északnyugati szelek hozták. A kontinens északnyugati része felett felépült magasnyomású képződmény a térségben száraz és meleg időt biztosít, az északnyugat felől fújó szél pedig elég erős volt ahhoz, hogy ezt a meleget az ország déli részébe is elszállítsa.

Dél-Ausztrália hegyeiben az északnyugati szél erőssége elérte a 75 kilométer/órát, de néhány helyen 87 kilométer/órásra erősödött és fákat csavart ki.

Hírek, érdekességek

Tartós kánikula köszönt be a héten
Kedden várható a hét a „leghidegebb”napja, de ekkor is 25, 30 fok ígérkezik. A folytatásban erősödik a nappali felmelegedés, péntektől már országszerte 30 fok fölött tetőzik a hőmérséklet
Markáns hidegfront hoz fordulatot
Noha már bő egy hónapja tart az ősz, eddig jobbára enyhe időben volt részünk. Vasárnap azonban egy erőteljes hidegfront érkezik, amely mögött tartósan az évszakos átlagnál hidegebb idő köszönt be.
Szupertájfun Japán mellett
A Sanba nevű trópusi vihar a Csendes-óceánon tombol, Okinawa szigetét és Dél-Koreát veszélyezteti.
Augusztusi hó a Magas-Tátrában
A múlt pénteken és szombaton havas eső, sőt hódara is hullott a Lomnici-csúcson, ami– bár nem számít extrémnek -, nem mindennapi esemény augusztusban.