Rekordmeleg Ausztráliában

Az elmúlt 90 évben nem mértek olyan meleget augusztus elején Dél-Ausztrália állam székhelyén, Adelaideben mint idén. A hőmérséklet az utolsó téli hónap elején 23 fokig emelkedett.

Augusztus 6-án kora délután Adelaideben 23 fokos maximum hőmérsékletet mértek. Az utolsó téli hónap első felében szokatlan ez a meleg, az ilyenkor megszokottnál körülbelül 6 fokkal van most melegebb. Ilyenre már 90 éve nem volt példa, utoljára 1919 augusztus elején mértek hasonló hőmérsékleteket, akkor 24,8 fokig melegedett a levegő.

A lassú felmelegedés általában a hónap végén kezdődik el a térségben, a mostani korán érkezett egyhülést az északnyugati szelek hozták. A kontinens északnyugati része felett felépült magasnyomású képződmény a térségben száraz és meleg időt biztosít, az északnyugat felől fújó szél pedig elég erős volt ahhoz, hogy ezt a meleget az ország déli részébe is elszállítsa.

Dél-Ausztrália hegyeiben az északnyugati szél erőssége elérte a 75 kilométer/órát, de néhány helyen 87 kilométer/órásra erősödött és fákat csavart ki.

Hírek, érdekességek

A hét utolsó munkanapját sem ússzuk meg szárazon
A tegnapi zivatarok után ma újabb hullámokban érkeznek a villámmal, nagy szelekkel és intenzív csapadékkal járó képződmények. A hajnali-reggeli zivatarok főként a Dunántúlon okoztak heves csapadékot és ma napközben is sokfelé kell számítani erre.
Viharos hétkezdet Nyugat-Európában
Amíg nálunk szinte zavartalan a napsütés és magasra kúszik a hőmérő higanyszála, addig Nyugat-Európa időjárását két alacsony nyomású képződmény határozza meg: csapadékosan, szelesen indul többfelé a hét.
Az idei első melegrekord
A télies idő elmúltával nem kellett sokat várni az első melegrekord megszületésére: pénteken Budapesten megdőlt a fővárosi melegrekord.
Nagy-Britanniában erős hidegfront vet véget a kellemes időnek
Szokatlanul meleg van jelenleg Nagy-Britanniában, de a hétvégére komoly lehűlést várnak a szakemberek.