Rekord meleg ausztrál tél

Ausztráliában idén az utolsó téli hónap, augusztus rekord meleget hozott. Helyenként a 4-5 fokkal mértek melegebbet az ilyenkor szokásosnál.

Klímatológusok szerint a szokatlanul meleg télben a természetes folyamatok mellett a klímaváltozás is szerepet játszik.

Az Ausztrál Meteorológiai Szolgálat mérései szerint az idei augusztus volt az eddigi legmelegebb, a sok évi átlagtól 2,47 fokkal mértek melegebbet a kontinensen.

Az utolsó téli hónapban rekord melegeket hozó hőhullám söpört végig az ország nagy részén. A Queenslandban található Bedourie-ben a hőmérséklet csúcsértéke elérte a 38, 5 fokot. Új-Dél Walesben, Victoria államban és Dél-Ausztráliában az idei volt minden idők legmelegebb tele.

Blair Trewin, a Nemzeti Klímaközpont munkatársa szerint példátlan időjárási körülmények vezettek ahhoz, hogy a múlt hónapban sorra dőltek a rekordot az országban. Új-Dél Walesben és Queensland déli részén a hőmérséklet helyenként 4-5 fokkal volt magasabb az ilyenkor szokásosnál. A szokatlan meleg időhöz, hozzájárult a kontinens felett kiépült magasnyomású képződmény is, amely sokfelé okozott napos, száraz időt.

A kutatók véleménye szerint a példátlanul meleg téli hónap a klímaváltozás és a természetes folyamatok együttes eredménye. Arra figyelmeztetnek, hogy a tavasz a déli féltekén valószínűleg további melegedést hoz, tovább súlyosbítva a hosszú ideje tartó szárazságot.

A meleg, száraz feltételek miatt az ausztrál hatóságok attól tartanak, hogy az idei évben sokkal komolyabb bozót- és erdőtüzekkel kell szembenézniük mint a korábbi években.

Hírek, érdekességek

A felhőmentes, száraz tavaszi estéken jó lehetőség nyílik, hogy megpillantsuk az állatövi fényt. Természetesen, távol a városi fényektől.
Néhány kép és videó az utolsó februári havazásról
Kedden hajnalban nyugaton, majd a középső megyékben is havazott, amely a Dunántúlon már délután egyre inkább havas esőbe ment át. A keleti megyékben délután érte el a hóesés.
Heves tornádókitöréssel indult a tavasz az USA-ban
Pénteken egy markáns hidegfront szelte át az Egyesült Államok középső tájait, amit heves zivatarok kísértek. Közel 100 tornádót jelentettek.
Hózivatar szelte át a fővárost
Ritka jelenséget figyelhettek meg a szerencsésebbek hazánkban: a Kárpát-medence felett pénteken átvonult hidegfront mögött hózivatarok alakultak ki. Villámlással és dörgéssel kísért hózáporra a fővárosban is sor került.