Példátlan hőhullám az USA-ban

Nemcsak nálunk, de az amerikai kontinensen is szokatlanul meleg időt hozott a tavasz első hónapja. Melegrekordok ezrei dőltek meg az USA-ban.

Az Egyesült Államok területén idén márciusban példátlan
hőhullámot éltek át.  A
Sziklás-hegységtől nyugatra eső tájakon az elmúlt két hét során 7000-nél is
több melegrekord dőlt meg vagy állt be (napi maximumok, illetve hajnali
minimumok esetében egyaránt). Előfordult, hogy hajnalban magasabb értéket
mutatott a hőmérő, mint az adott településen addig mért legmagasabb napi
csúcsérték!  Helyenként több mint egy
évszázados rekordok dőltek meg több fokkal. A legszélsőségesebb esetre a
Michigan állambeli Vanderbilt-ben került sor, ahol az 1899-es 17 Celsius-fokot
10 fokkal haladta meg a hőmérséklet. Chicagóban 6 egymást követő napon
regisztráltak rekord magas értékeket.

A hőhullám Kanadát is érintette. Az Új-Skócia tartomány keleti
partvidékén fekvő Western Head meteorológiai állomásán március 22-én 29,2 fokig
emelkedett a hőmérséklet. Ennél melegebbet csupán egyszer mértek március
folyamán Kanadában.

Hírek, érdekességek

Orkán erejű szél süvített Tapolcán
Az átvonult frontrendszer mögött nagy területen viharossá fokozódott a szél, szerda éjjel a Dunántúlon néhol már-már orkánszél süvített.
Műholdképen a Kenneth hurrikán
Egy második fokozatú hurrikán képződött a Csendes-óceán keleti medencéjében, több száz kilométerre Észak-Amerika partjaitól.
Közel 20 fokig melegedett a levegő az Alpokalján
Az Alpokalján, pénteken igazán kellemes volt az idő, a hőmérő higanyszála a május elején megszokott 20 fok közelébe emelkedett. Ennél melegebbet idén még nem mértünk hazánkban.
Heves vihar alakult ki szerdán Szicíliában
Egy markáns mediterrán ciklon okozott szerdán nagy viharokat Szicíliában. Hirtelen nagy csapadék zúdult le, miközben száz kilométeres széllökések alakultak ki.