Nyarat idéző napok után indul a fűtési szezon

Az elmúlt napokban szokatlan meleg időben volt részünk. Október 8-án megdőlt a budapesti melegrekord, és az országban sokfelé mértek közel 30 fokos hőmérsékleteket. A következő napokban jelentősen lehűl az idő, kezdetét veszi a fűtési szezon.

Október elején a sokéves átlaghőmérséklet 17, 18 fok körül alakul. A hónapban eddig szinte minden nap átlag feletti értékeket mérhettünk.

A legmelegebb nap október 8-a volt, amikor Budapesten megdőlt az erre a napra vonatkozó melegrekord. A korábbi rekordot még 1942-ben mérték, akkor 27, 2 fokig melegedett a levegő. 2009. október 8-án fél fokkal mértek ennél melegebbet, Pestszentlőrincen 27,7 fokig emelkedett a hőmérő higanyszála.

A nyárias meleg októberben nem példátlan, hiszen volt már rá példa, hogy őszi hónapunk első felében 30 fok feletti maximumokat mértek. Az azonban biztos, hogy viszonylag ritka, hogy ilyen meleg idővel találkozhatunk októberben.

A folytatásban már a télből is ízelítőt kapunk. Október 11-étől erős északnyugati széllel hideg, sarkvidéki levegő érkezik hazánk fölé. Napról napra egyre hidegebb lesz, és a hét közepén már az ország nagy részén 10 fok alatt marad a nappali hőmérséklet. A hajnalok is egyre hidegebbek lesznek, az éjszakai órákban már többfelé 0 fok alá hűl a levegő.

Kezdetét veszi a fűtési szezon, megérkezik az igazi, hűvös őszi idő. Így néhány nap leforgása alatt a nyárból szinte a télbe vált át időjárásunk.

Hírek, érdekességek

Hol a legforróbb a tenger?  – látványos felvétel a világóceánról
A szakemberek folyamatosan regisztrálják a tenger felszínének hőmérsékletét, ami elengedhetetlen például a trópusi ciklonok előrejelzéséhez. A képeken láthatók a forró pontok és az áramlatok is.
Még nem látszik az aszály vége
A nyár folyamán egyes körzetekben ugyan bőségesen hullott csapadék, a Kárpát-medence nagyobb részén azonban a tavasz óta tart a szárazság.
Hidegrekord dőlt szerdán reggel
Megdőlt a napi minimumra vonatkozó hőmérsékleti rekord szerda reggel a Nógrád megyei Zabaron.
Tartós kánikula köszönt be a héten
Kedden várható a hét a „leghidegebb”napja, de ekkor is 25, 30 fok ígérkezik. A folytatásban erősödik a nappali felmelegedés, péntektől már országszerte 30 fok fölött tetőzik a hőmérséklet