Kánikula és kettős fronthatás várható – orvosmeteorológia

Marad a meleg idő, csak elszórtan enyhíthetik záporok a hőséget. Továbbra is figyeljünk oda a folyadékbevitelre. Vigyázzunk az idősekre és a gyerekekre, mert az ő vízháztartásuk nem olyan stabil.

Hétfőn kettősfronti hatás érvényesül,  a változóan felhős ég miatt az UV sugárzás mértéke is csökken majd. Marad a kánikulai meleg. Mivel a jövő hét közepéig nem várható jelentősebb enyhülés, a szívbetegek és a keringési panaszokkal küzdők inkább halasszák el a fizikai megterheléssel járó munkáikat. Ha mégsem tehetik, válasszák a tevékenységhez a késő délutáni, vagy a kora reggeli órákat. A tartós melegben egyre nő az infarktus- és a mélyvénás trombózis veszélye. Figyeljünk oda a beteg, idős emberekre is, illetve a kisgyermekeinkre, hiszen az ő vízháztartásuk nem olyan stabil, nem érzik időben a szomjúságot. Kínáljuk őket naponta többször szénsavmentes ásványvízzel, gyümölcslevekkel. A szénsavas, cukros üdítőket, az alkoholt és a kávét iktassuk ki étrendünkből a meleg napokban, ezek felesleges terhelést jelentenek szervezetünknek.

A levegő porszintje és a légszennyezettség közepes. A pollenkoncentráció növekszik, országszerte a fűfélék, a lórom, az útifű és a pázsitfűfélék okoznak panaszt, a Tiszántúlon magasabb a pollenkoncentráció, az erre érzékenyeknek számíthatnak a tüneteik erősödésére.

Kedden front nem lesz felettünk. Marad a meleg, csak a jövő hét közepétől várható enyhülés. Többfelé alakulhat ki zápor, zivatar. Az utak a csapadéktól síkossá válnak, megnő zivatarok környezetében az oldalszél is. A kialvatlanság miatt megnövekedett reakcióidővel kell számolni. Tartsunk nagyobb követési távolságot!

Szerdán kettősfronti hatás várható. Mind a melegfrontra, mind a hidegfrontra érzékenyek számolhatnak panaszaik erősödésével, illetve a kánikulára érzékenyeket is tovább györti a meleg. Az idősek továbbra is pihenjenek, maradjanak otthon. Langyos vízzel zuhanyozzunk többször a nap folyamán, illetve az alkarunkra engedjünk hideg vizet, ezzel enyhíthetünk a forróság okozta panaszokon.

További időjárás-érzékenységgel kapcsolatos kérdéseire a www.meteoklinika.hu oldalon kaphat választ.

Hírek, érdekességek

Zúzmarás köd varázsolta hófehérré a tájat Békésszentandráson
Szerda reggel nemcsak Baján, de az Alföld déli tájain is több helyen alakult ki sűrű köd. Békésszentandráson mindezt zúzmara-lerakódás is kísérte, hófehérré varázsolva a környező fákat, bokrokat. Nézze meg webkameránkon!
Balkáni hétvége lesz a déli határszélen
A hétvégén a Kárpát-medencétől délre újra ítéletidőt okozhat egy mediterrán ciklon intenzív havazással, hófúvással. A zord időjárás Magyarország déli határszélét is érinti.
Ködbe veszett a bajai híd!
Ma reggel sűrű köd borult Bajára. Nem sokkal napfelkelte után webkameránkon még látható volt a Dunán átívelő híd, ám rövidesen tejfölszerű ködbe veszett minden.
A mínusz 26 nem fagyasztott Dunát
A csütörtök reggeli bajai mínusz huszonhat fok ellenére a Dunán még nem állt be a jég, bár a reggeli jégtáblák időnként már a folyó szélességének harmadára is megnőttek, alig volt szabad vízfelület.