Hagyományos hó és hideg a moszkvai szilveszteren

Az utóbbi szélsőségesen enyhe évekkel ellentétben idén az orosz fővárosban visszatért az igazi tél. Szilveszterkor esett a hó, az újév pedig rendkívül hideg napokat hoz.

December 31-én Moszkvában egész nap havazott, a hőmérséklet mínusz hét-nyolc fok körül alakult. A hóréteg vastagsága 30 centiméter. Az előrejelzések szerint az újév további havazásokat és erőteljes lehűlést ígér.

Az előző években rendkívül enyhe volt az orosz tél, olyan is előfordult, hogy Moszkvában a január nagy részében nem volt hó. Idén is úgy tűnt, folytatódik ez a tendencia, hiszen december elején még fagymentes éjszakák is előfordultak, napközben pedig kilenc fokot mértek.

A hónap közepén azonban Szibéria felől betört a tél, volt olyan hajnal, amikor Moszkva külterületén csaknem -30 fokra csökkent a hőmérséklet. Rövid enyhülést követően az év utolsó napjaira ismét keményített a tél, 2010 első napjai pedig zord időjárást hoznak.

Hírek, érdekességek

A Balatonig követtük videón a dunántúli hózivatarokat
Szerda délben a Bécsi medencében kialakult hózivatarok később beléptek az ország területére. Mosonmagyaróváron és a Balaton három pontján is készítettünk róla videókat.
Közel 10 centi hó hullott délen szombaton
Szombaton Baranyában és Somogyban gyakran volt intenzív a hóesés, a Balaton környékén hófúvás is előfordult. Esett az Alföld déli részén, a fővárosban csak hószállingózás volt.
Zivatar és hózápor is volt vasárnap
Vasárnap délután az instabil légkörben a Dunántúlon sokfelé, máshol elszórtan fordult elő csapadék. A záporok mellett hózáporok is kialakultak, sőt az Alföldön zivatar is volt.
Három napig havazik egyfolytában Dél-Bajorországban
Az Alpok északi lejtőin kedden kisebb megszakításokkal szinte egész nap havazott. Szerdán és csütörtökön pedig újabb kiadós hóesés várható a környéken.