A hét közepén jönnek a reggeli fagyok

Jövő hét szerdán egy hidegfront hoz lehűlést, csütörtöktől a szélvédett, fagyzugos helyeken már fagyni fog a reggeli órákban. Érdemes lesz felkészülni a hűvösebb időre.

 

A hét derekán egy hidegfront mögött több fokkal hűvösebb levegő érkezik a Kárpát-medencébe, ezért csütörtök reggel a fagyzugos helyeken már 1-2 fokkal a fagypont alá csökkenhet a hőmérséklet. A reggeli fagyok az azt követő napokban is jellemzőek lesznek, ráadásul napközben sem fog 10 fok fölé emelkedni a hőmérő higanyszála. – a szerdai nap előtt még a sokéves átlag felett, utána viszont néhány fokkal az alatt fognak alakulni a hőmérsékletek.

Érdemes lesz tehát addig felkészülni a hűvösebb időre. A fagyra érzékeny virágokat tegyük melegebb, védett helyre. Az autósoknak már aktuális lesz téli gumiabroncsra cserélni – a reggeli órákban az éjszaka lehullott csapadék, vagy a hajnali ködszitálás helyenként már ráfagyhat az utakra, ami fokozott balesetveszélyt jelent. Emellett egy korai gumicserével elkerülhetjük a téli sorban állást is a szervizben. A hűvös reggeleken fokozódik a megfázásveszély, öltözködjünk melegebben, de rétegesen is – nem árt, ha napközben a napos időszakokban le tudunk venni a kabátunk alól egy réteg ruhát.

A GFS modell úgynevezett ensemble (együttes) futtatásának eredménye Budapestre: a felső – esetünkben érdekesebb – görbeseregen jól látszik, hogy szerdán jön a magasban is a lehűlés (kék ellipszis): előtte az átlagosnál (vastag piros vonal) magasabb, a hét második felében pedig már alacsonyabb hőmérsékleteket mérhetünk. (Forrás: wetterzentrale.de)

Hírek, érdekességek

Télies napok következnek
A hét elején pár napig egy újabb mediterrán ciklon "vendégeskedik" a Kárpát-medencében, és okoz nagy területen havazást. A hőmérsékletek is a telet idézik a legtöbb helyen.
Záporok, zivatarok tarkították az időt
Hétfőn ismét jóval átlag fölé emelkedett a hőmérséklet, és a beinduló konvekció kedvezett a záporok, zivatarok kialakulásának is. A tavaszi időt már csak csütörtökig élvezhetjük.
Rekord vastag a hóréteg a mátraszentistváni sípályán
Mátraszentistvánon 2004-ben nyílt meg a sípálya, és a kezdetek óta ott még sosem volt ilyen vastag a hótakaró.
Miért van még mindig tél?
Klímakutatók állítják, hogy megtalálták a választ a fenti kérdésre. Szerintük a kulcs a sarki jégtakaró kiterjedésében rejlik.