Erős földrengés rázta meg Mexikót

Kedd este erős földrengés rázta meg Mexikó délnyugati részét. A földmozgás a fővárosban is okozott károkat.

Kedd este 7,4-es erősségű földrengés pattant ki a mexikói
Oaxaca és Guerrero államok határán, amit a közép-amerikai ország több pontján.
Több száz ház megsérült, több tucat össze is omlott a térségben. A földmozgás
következtében a fővárosban összeomlott egy gyaloghíd, a plafonokról lehullott a
vakolat és ablakok is betörtek, komolyabb károkról azonban nem érkezett
jelentés. Átmenetileg a helyi repülőgép-forgalmat is felfüggesztették.


(Associated Press, dallasnews.com)

A rengést 20 perccel később egy újabb, gyengébb (5,3-as)
követte, nagyjából ugyanott, ahol az első is kipattant. Hasonló erősségű utórengésekre
még órákkal később is sor került a térségben. Mindegyik rengés fészke közel,
mintegy 10-20 km-es mélységben volt a felszíntől.

A keddi földrengés az egyik legerősebb volt Mexikó
történetében. A lista élén az 1932-es év áll, amikor a Richter-skála szerinti
8,4-es rengést regisztráltak. A legtöbb áldozatot az 1985-ben kipattant 8,0-as
erősségű rengés szedte, akkor közel tízezren vesztették életüket. A mostanihoz
hasonló erősségű földmozgásra legutóbb 2003-ban, illetve 2010-ben került sor. Akkor
7,6-es, illetve 7,2-es értéket mértek a szakemberek.

Mexikó csendes-óceáni partvidéke egyébként a Csendes-óceánt
szegélyező Tűzgyűrű része, amely mentén gyakoriak a vulkánkitörések és a
földrengések.

Hírek, érdekességek

Hétfőn megdőlt a budapesti melegrekord
Az országos ugyan nem, de a fővárosi melegrekord megdőlt hétfőn.
Rendkívülire zsugorodhat az északi jégsapka idén
Az elmúlt hónapokban az arktikus jégtakaró gyakran minden korábbi kiterjedését alulmúlta, és az idei minimum beálltáig még egy hónap hátra van.
Felhőszakadások és zivatarlánc a Duna mentén
A késő délelőtti óráktól egyre többfelé jelentek meg zivatarok. Felhőszakadás is kísérte őket, a Duna vonalában az országot átszelő zivatarlánc alakult ki.
A hónapforduló a sör ünnepe lesz Budapesten
Noha az ősz általában a borról és a szüretről szól, a sörkedvelők sem szorulnak háttérbe. Augusztus végén második alkalommal rendezik meg a sör ünnepét Budapesten.