Egyre kevesebb jég az Északkeleti átjárón

Két német kereskedelmi hajó sikeresen átkelt az Északkeleti átjárón. A globális felmelegedés miatt évről évre kevesebb a jég a Jeges-tengerben.

A brémai székhelyű Beluga hajózási vállalat két kereskedelmi hajója kelt át gond nélkül az Északkeleti átjárón. A Beluga Fraternity és a Beluga Foresight az első hajók, amelyek más jégtörő hajók beavatkozása nélkül tudtak áthaladni a Jeges-tenger orosz partokhoz közeli szakaszán.

Az Északkeleti átjáró tengeri útvonal a Csendes-óceántól az Atlanti-óceánra Oroszország szibériai partvidéke mentén. Az útvonal bizonyos részei évente csak két hónapig (július-augusztus) használhatóak, mert az év többi részében összefüggő jégpáncél akadályozza a hajózást.

Jég áldozatául vált vitorlás hajó a Jeges-tengeren

Az átjárót eddig is használták tengeralattjárók és jégtörők, de a kereskedelemi hajók előtt eddig zárva volt. Műholdképeken is megfigyelhető, hogy az elmúlt néhány évben a globális felmelegedés drasztikus mértékű jégolvadást eredményezett.

A két német hajó júliusban indult Dél-Koreából Hollandiába. Az alternatív útvonalon, a Szuezi-csatornán át, az út körülbelül 12 700 tengeri mérföld, míg a Jeges-tengeren mindössze 3500 tengeri mérföld. A rövidebb útvonal akár 10 nap alatt megtehető.

Az északkeleti átjáró és az alternatív útvonal a Szuezi -csatornán át

A Beluga vezérigazgatója rendkívül büszke a sikeres kísérletre. Véleménye szerint ezen az útvonalon óriási mennyiségű üzemanyagot lehetne megtakarítani, és jelentősen csökkenne a szén-dioxid kibocsátás. A hajókat ugyan elkísérte útjukon egy jégtörő, de szolgálataira szerencsére nem volt szükség. Ezzel a teljesítménnyel ők lettek az első nyugati kereskedelmi hajók, amelyek átjutottak az Északkeleti átjárón.

A Beluga Fraternity Dél-Koreában

A jégtakaró elvékonyodása már 2007-ben és 2008-ban is aggasztó volt, mely a globális felmelegedés egyértelmű jele.

Hírek, érdekességek

Hózivatar szelte át a fővárost
Ritka jelenséget figyelhettek meg a szerencsésebbek hazánkban: a Kárpát-medence felett pénteken átvonult hidegfront mögött hózivatarok alakultak ki. Villámlással és dörgéssel kísért hózáporra a fővárosban is sor került.
Áprilisi idő lesz a nemzeti ünnepen
A szabadságharc ünnepén jobbára az átlagosnál több fokkal melegebb, napos tavaszi idő várható. A hosszú hétvégén tovább erősödik a nappali felmelegedés, hétvégén akár rekord közeli meleg is lehet.
Már megint havazott Moszkvában - messze a tavasz
Pénteken (március 23.) ismét havazott Moszkvában, a hóréteg vastagsága a parkokban, kertekben továbbra is meghaladja a negyven centit. A következő napokban sem jön meg a tavasz.
Egy napon volt tél és nyár a kontinensen
Szerdán és csütörtökön Spanyolország egyes részein közel 30 fok meleg volt, míg Moszkva külterületét még mindig negyven centis hó borította.