Az Északi-sarkkör közelében idén már nem kel fel a Nap

Az Északi-sarkkör közelében élők már csak jövőre láthatnak újra napfelkeltét. Kezdetét vette a több hónapos sötétség.

November 20-án, vasárnap a Norvégia északi részén található Tromsø városában (é.sz.69 fok, az Északi-sarkkörtől bő 300 km-re) már csak kevesebb, mint 10 percig tartott a nappal. Ezen a szélességen elvileg november 24-én emelkedik utoljára központi csillagunk a horizont fölé, de a települést körülvevő hegyek miatt itt már korábban, november 22-én kezdetét veszi a sötétség. Legközelebb január 17-én láthatják meg újra a Napot a városka lakói. Hasonlóan hosszú sötétséggel kell megbirkózniuk az oroszországi Murmanszk (é.sz.68 fok) és Norilsk (é.sz.69 fok) lakóinak, amelyek a legnagyobb lakott települések az Északi-sarkkörön (é.sz.66 fok) túl.

Közben a norvég fennhatóság alatt álló Spiztbergákon már egy hónapja színét sem látják a Napnak. A főváros Longyearbyen-ben (é.sz.78 fok) október 25-án kelt fel utoljára a Nap, és ez egészen február 15-ig így is marad.


A Spitzbergákon 4 hónapig tart a poláris éjszaka.
kép: Longyearbyen, 1999
(searchamelia.com)

A világ legészakibb lakott települése Alert, amely Kanada Nunavut tartományában található. A 82. északi szélességi kör mentén fekvő városka mintegy 820 km-re helyezkedik el az Északi-sarktól a Jeges-tengerben. Itt pár héttel még tovább, október közepétől február végéig kell állandó sötétségben élniük a helyieknek.

Ahogy északabbra megyünk, úgy válik egyre hosszabbá a téli éjszaka: az Északi-sarkon már pontosan fél évig tart.

Hírek, érdekességek

A mozgalmasság jegyében telik a hosszú hétvége
A május 1-el induló hosszú hétvégén igencsak mozgalmas időjárásban lesz részünk. Frontok jönnek-mennek, szeles időre, áprilisra jellemző változékonyságra számíthatunk. A változékonyság sokakat megvisel - cikkünkből kiderül, hogyan érezhetjük jobban magunkat május első napjaiban!
Ezen a héten is ciklon sújt le ránk
Ez a hét sem telik el nagy mennyiségű, vegyes halmazállapotú csapadékot hozó mediterrán ciklon és vele járó, több napig tartó kettősfronti hatás nélkül – élettanilag ismét rendkívül megterhelő napok jönnek.
Afrikai forróság után 15 fokos lehűlés
Perzselően indult a július, 7-én több melegrekord is megdőlt. A hőhullám szerdai, 37, 39 fokos tetőzése után pedig markáns hidegfront hozza meg a 15 fokos lehűlést. A front zivatarokkal jár, heves viharokra lehet számítani. A hirtelen változás sokaknál okozhat intenzív panaszokat, cikkünkből kiderül, hogyan vészelheti át a megterhelő időszakot.
Viharos szél, zivatarok, lehűlés – ezt okozza a keddi hidegfront
A hétfői meleg után kedden, a késő délutáni órákban egy markáns hidegfront érkezik a Kárpát-medencébe. A front előtt és a front vonalában is zivatarok pattanhatnak ki, a nyugati és középső tájakon estére nagyobb területen viharossá fokozódik a szél, szerdára pedig megérkezik a lehűlés is. A hirtelen változás sokaknál okozhat intenzív panaszokat, cikkünkből kiderül, hogyan vészelheti át a megterhelő időszakot.